Jste právě zde: Články > Dostihla mě minulost > 
24.4.2018 : 1:18

Dostihla mě minulost aneb manipulátoři v našich životech

Jistě se vám to už někdy stalo: náhle vám docvakne, že tančíte podle toho, jak kdosi píská, i když to vypadá, že píšťalku v ruce držíte vy.  A jistě se vám někdy stalo i tohle: dosáhli jste svého, aniž by si někdo všiml, že něčeho dosahujete. My lidé spolu dokážeme hrát lecjaké hry a je až k nevíře, že pravidla jsou si vždycky podobná. Je to vlastně skoro nuda. Naučíte-li se pravidla, budete vědět, jak je překročit. Oč tu kráčí? Pokusím se přiblížit svoji zkušenost pro inspiraci všech, kteří ještě netuší, že jsou "ve hře". Je to hra o váš život, který v ní ztratíte, bude-li s vámi hrána příliš dlouho bez vašeho vědomí.

V domnění, že po několikaletém nepříjemném "rozcházení se" a konečném rozvodu, po smíření se s tímto faktem ve všech oblastech a odžitím některých nutných fází, jsem se mylně domnívala, že nastane v mém životě pohoda a klid. Hmm..... představa to byla slibná, zatím ne moc reálná. Kdykoliv něco občasného řešíme s mým "ex", jsem jak v "jiříkově vidění". Mohu totiž již srovnávat můj vztah minulý a současný. Tak mě poslední dobou napadne, jak jsem dokázala s mým "ex" ve vztahu přežít. Při řešení čehokoliv se cítím jako dromedár uprostřed pouště obložený těžkým nákladem a hledající v té pustině oázu, kterého někdo ze zadu nakopnul tak, že právě leží přední částí obličeje  (chci být slušná, našla bych i jiný výraz) zarytý hluboko v písku a nechápe..... (nebo spíš už začíná chápat?). 
A nevím jestli mám mít vztek, který mě opanuje nebo se uplakat do bezvědomí, jaký jsem to ale "dromedár".

Jak rozpoznat psychického vyděrače
Nejčastějším symptomem toho, že jste se ocitli v sociální hře, je fakt, že se cítíte nesví. Jako byste ztratili vnitřní rovnováhu. Může vám to být příjemné i nepříjemné. Manipulační techniky slouží k tomu, aby manipulátor získal to, co chce, aniž by byl označen za manipulátora. Pokud myslíte, že na prvním místě jde o peníze, výkonnou moc či výhodnou pozici, nemylte se. Spoustě lidí nejde o dobývání druhých, ale o ochranu před domnělým nebezpečím, a většina jejich manévrů funguje spíš jako bariéra před intimitou a strašidelnou blízkostí. Emoční manipulace někdy může nabrat patologické rozměry. K tomu, abyste poznali schopného emočního manipulátora, potřebujete dvě věci: čas a zdravý rozum. Čas proto, že ti nejšikovnější manipulátoři jsou děsně nenápadní....Smiley 
Pokud ve vás slovo manipulátor vzbuzuje představu terminátora či predátora, rychle na to zapomeňte. Nekráčejí světem jako obhroublé tanky, spíš nám připomínají chirurga-zabijáka. Jejich kroky jsou jemné, přesné a nedají se dokázat, protože se jeví jako něco jiného, než čím jsou. Zdravý rozum potřebujete proto, že se zkušenými psychickými vyděrači jsou mnohé situace postavené na hlavu. Nikdy nedosáhnete svého, zatímco on vždy. Na povrchu to však vypadá přesně naopak - vy jste sobecké zrůdy a oni trpěliví hodňousi. O jejich zákeřnosti svědčí i fakt, že lidé, kteří žijí s patologickými manipulátory, si to často uvědomí až na pokraji nervového zhroucení (svého samozřejmě).  
Zručný manipulátor mívá okolí na své straně, zatímco o jeho oběti se šušká, že je hysterická nebo přichází o rozum, chudinka. Základním předpokladem úspěšné manipulace totiž je, že jste někým jiným doma a někým jiným mezi lidmi. Tato dvojtvářnost přispívá rovněž k tomu, že oběť je zmatená a po mnoho let je utvrzována nebo se sama utěšuje tím, že stinná stránka partnera je jen představou její morbidní fantazie.

Základní techniky manipulátora

  • Vybuzení pocitu viny je jednou z nejoblíbenějších manipulačních zbraní. Budete obviněni za přecitlivělost nebo necitlivost. Za péči nebo za její nedostatek. K tomu, aby vás mohl emoční manipulátor obvinit za cokoli, si vhodně předpřipraví pole: nikdy vám jasně neřekne, co si přeje a po čem touží.
  • Mezi základní pravidla života s emočním manipulátorem je, že nikdy nevíte, na čem jste. Jediné, co víte je, že to není to, čím se to zdá být. Tato nekončící nejistota každou normální povahu dříve či později přivede k prahu nejbližší psychiatrické léčebny.
    Psychický manipulátor bývá často ochoten udělat pro vás, oč jste jej požádali - pokud se už před tím sám nenabídl. Jen co řeknete „Tak jo, díky“, uslyšíte od něj spoustu utrápených vzdechů, ze kterých vám vyplývá, že se mu do slíbeného nechce. Jen co se přeptáte, jestli to OPRAVDU chce pro vás udělat, vyvalí na vás ujišťující oči a vehementně vás přesvědčuje, že to SAMOZŘEJMĚ udělá rád. Protože nechcete nikoho otravovat, uděláte si to radši sami, což je moment, kdy jste „prohráli“ bitvu. Jen co to dokončíte, objeví se manipulátor za vámi s výčitkou, proč jste mu sebrali tu radost udělat to pro vás.
  • Další mocnou emocí, které manipulátoři někdy zneužívají, je lítost. Přijdete-li s bolestí hlavy, manipulátor má infarkt. Pozice chudáčka jim zajišťuje vaše sympatie, brnká na předprogramování většiny lidí „pomáhej slabším“ a navíc mu poskytuje plášť nenápadnosti. Skuteční manipulátoři-kabrňáci to zařídí tak, aby vás o pomoc NIKDY nemuseli požádat přímo (to by byla půjčka, ne almužna). A až jejich práci dokončíte, uslyšíte „Já bych od tebe nikdy neočekával, abys pro mě něco takového udělala“.
    Jedním z raných signálů, které ve vás mohou zapnout alarm, je podezřele brzké odhalování intimních detailů ze života. Seznámilli jste se právě s pohledným mužem či ženou, kteří vám během čtvrthodinky začnou vyprávět o hlubokých ranách, jež mu způsobilo matčino či otcovo chování v dětství, zadržte na chvíli. Pokud jste jej užuž chtěli zasunout do šuplíku „citlivost, otevřenost a zranitelnost“, nechte si pootevřenou ještě jinou přihrádku: „Emoční manipulátor.“
  • Emoční manipulátor nikdy nepřebírá zodpovědnost za to, co se v jeho životě děje. Z jeho vyprávění máte pocit, že nebýt těch hlupáků kolem, byl by již prohlášen za svatého. Nezpozdil by se, nebýt sekretářky, která nevypracovala správně výroční zprávu, a NĚKDO to zkrátka musel předělat (po dvou měsících se náhodou dozvíte, že sekretářka vypracovala špatně výroční zprávu, protože dostala špatné zadání -  hádejte od koho).
  • Nejvýhodnějším stavem, v jakém vás manipulátor může zastihnout, je vaše nízké sebevědomí. Nejvýhodnějším pro něj samozřejmě. Jeho sarkasmy, urážky a ponižování budou nenápadné stejně jako blecha v posteli - že na vás celou noc řádila, poznáte až ráno z mnoha kousanců. Kousance psychické manipulace se projevují tím, že cítíte sebezpochybňování, nedůvěru ve vlastní schopnosti a strach se projevit. Pokud vás něčí přítomnost zanechává s těmito pocity, zavětřete. Chyba zřejmě není jen ve vašem přijímači.

Zřejmě byste nenechali jen tak, kdyby si někdo vedle vás sedl v autobuse a vytlačoval vás ze sedátka nebo by si vám sedl na klín. Někdy nám připadají rány na těle horší než na duši. Nedovolte nikomu neurvalé chování ani v oblasti emocí.
Není to sice tolik vidět, ale o to víc to bolí. Můžeme si za to sami.....a může se to dít i našim dětem.

Kdo jsi normální, hoď první kamenem aneb uteč, kdo můžeš?

Jaká jsou pravidla obrany?

První pravidlo:
Je nutné vědět, že přibližně jeden člověk ze sta nemá srdce ani svědomí. Není to na něm na první pohled vidět. Naopak, bývá velmi přitažlivý. Poznáte jej podle skutků a bohužel bývá často pozdě a ztráty jsou vysoké nebo katastrofální.
Setkáváme se s mnoha deprivanty, někteří z nich zastávají společensky významné a vlivné role. Jsou mezi nimi lékaři, právníci, učitelé, kněží všech náboženství ve všech stupních hierarchie, milovníci zvířat, šéfové nejrůznějších nadací a fondů, lidé, kteří vám doporučují, jak máte investovat. U politiků jde dost často o stav, který je k politické kariéře předurčuje sám o sobě - vždyť jádrem politiky je dobývání, udržování a rozšiřování moci.

Druhé pravidlo obrany říká:
Aniž si to uvědomujeme, jsme dobří pozorovatelé. Jakmile se ve vás ozve pocit "tady není něco v pořádku", byť by z druhé strany byly ty nejlepší, nejlákavější, nejvýhodnější a nejsvůdnější argumenty, dejte na vlastní pocit a přerušte kontakt. Jednou z nejčastějších návnad je příslib vysokého zisku za "malý" vklad. Past, ve které budete, se zavře dlouho předtím, než si to uvědomíte. Nenechte se ovlivnit nátlakem na své svědomí, cit, lásku, morálku - to bývají ty nejúčinnější prostředky manipulace a vydírání. Jakkoli velkolepá, oslňující morální prohlášení neznamenají, že ten, kdo to prohlašuje, má špetku svědomí.

Třetí pravidlo zní:
Přerušte kontakt.
Před více než čtyřiceti lety zkušený psychiatr profesor Voráček říkal: "Proti psychopatovi existuje jediná obrana: utečte!"